V Plzni vychází kniha mapující 50 let místního bigbítu

Téměř stovku stěžejních hudebních skupin i sólistů, kteří hráli v Plzni v letech 1962 až 2012, mapuje kniha Padesát let bigbítu v Plzni. Součástí je CD s originálními, z poloviny dosud nevydanými nahrávkami posledních 22 let. Knihu s podtitulem Takto hráli, když jim stály … davy pod pódiem uvede na předvánoční trh plzeňské vydavatelství RegionAll, řekl Jiří Sláma z plzeňského studia AVIK, které spolu s autorem textu Ladislavem Rottem a fotografem Josefem Kůdou knihu připravilo.
Podobná publikace je podle Slámy „ojedinělým projektem, a to i v celé ČR“. „Je to všechno díky tomu Láďovi Rottovi, což je taková chodící encyklopedie bigbítu v Plzni,“ uvedl. Šlo o velmi pracné sestavování a hledání materiálů, které trvalo dva roky.

„Půjde o největší esa z Plzně, která tu hrála,“ uvedl Sláma. Plzeň byla přitom v minulých desetiletích silně rockovým regionem s velkým počtem kvalitních skupin. Budou tam od nejstarších kapel jako Ex Plzeň přes pozdější Znouzectnost (ZNC), Navzájem, Petra Macha, Turbo, Odyseu, Pohodu, Bumerang až po nejmodernějšího Tleskače, dodal. Součástí knihy je i CD s 20 písněmi z archivu studia AVIK.

„Našli jsme třeba nahrávku skupiny Oya z roku 2003, kdy už se kapela rozpadala, dále nezveřejněné nahrávky Pestalozzi. Možná polovina skladeb nikdy nikde nevyšla,“ uvedl Sláma.

Faktograficky pojatá kniha bude mít více než 100 stran textu ve formátu menší A4 s kvalitní grafikou a pevnou vazbou. Dekády jsou vyvážené, není žádná, které by se kniha věnovala více. „Z každé je tam asi to nejlepší, co mohlo být,“ řekl Sláma. Z poloviny je publikace postavena na archivních fotografiích, kde jsou hudebníci i fanoušci. Neoficiální křest se chystá 7. prosince v plzeňském klubu Kapsa.

Příspěvek vytvořen 719

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek