Z historie východočeského rocku 60. léta – Příběhy beatových skupin

Z Chotěbořského Couriera jsme pro vás získali informace o vydání knihy z historie východočeského rocku 60. léta – Příběhy beatových skupin. Autorem této knihy je Pavel Sonda. Zde je odkaz na Chotěbořský Courier, ve kterém článek vyšel.

Pavel Sonda:
Z historie východočeského rocku
60. léta – Příběhy beatových skupin

Bohužel se nepodařilo do této chvíle zajistit distribuci tak, aby byla publikace všeobecně k mání v knihkupectvích.
Lze ji tedy objednat poštou na dobírku – k doporučené ceně (189,- Kč vč. DPH) bude ovšem připočítáno poštovné a balné (52 Kč).

Sdělení autora:
Co se týče dostupnosti publikace, je to zatím trochu složité. Jakási distribuční firma se sice snaží nabízet ji knihkupcům po kraji, ale jejich reakce zatím neznám. Po zkušenostech s prodejem CD ze stejného období se spíš domnívám, že nebudou překypovat snahou. Z toho důvodu je možné zatím knihu nejsnáze získat přímo u mě – buď osobním odběrem za 189,-Kč nebo na dobírku, kde bohužel musíme společně živit poštu, a tedy zásilka stojí 241,-Kč. Při větším počtu knih v zásilce je cena přece jen o něco lepší – dnes jsem odesílal 4 kusy v jedné obálce a vyšlo to celkem na 820,-Kč.
Objednávejte na adrese:
sonda.studio.past@mybox.cz
OBSAH KNIHY
Úvod

okres Hradec Králové – Hradec Králové
Rytmická kytarová skupina Uměleckého studia KD ROH
Neoton / Brilant / Batole
Sonny Boys / Nemluvňata
Kleofáš
The Sextons
The Mavis (Beat)
The Veterans / Veteráni
Drinkkings – PAMO + Šbočajev – Haired Bears
The Beatween
The Sonors

okres Pardubice – Pardubice
Mariola
Bondy Boys – The Whips
Fantom
Přelouč
The Beatboys
The Young Stars – The Stars
okres Chrudim – Chrudim
Orion
Technik
The Flowers
okres Havlíčkův Brod – Havlíčkův Brod
The Templers
Chotěboř
(The) Nautilus
Crossing Over

okres Svitavy – Svitavy
Hudební skupina SVVŠ – Mozarti (The Mozarts) – Tristan
Batolata / The Tholson / The Beavers
The Spiders
Moravská Třebová
Avantic Group System
Přesazená rozhledna
okres Ústí nad Orlicí
Dolní Čermná / Ústí nad Orlicí

Stíny
Vysoké Mýto
The Green Boys
Choceň
Driftin / The Guitarmen / New Guitarmen / The Fucking Drunken Cunt
Lanškroun
Orion / New Orion West Coast
okres Rychnov nad Kněžnou
Potštejn

The Blue Snowmen
Rychnov nad Kněžnou
The Sounds Of Silence
okres Jičín – Jičín
Baltic / Avantic
The Preachers Of Beat
Your Body´s Emotions
okres Náchod
Hronov – Náchod – Nové Město nad Metují

Kytarostyl
Elektron
Atlantic
Elektronic / The Shouters
Merkur
The Beavers
(The) Hellmen
The Skymen
Havran / The Raven & Company Ltd.
The Trees
Červený Kostelec
Meteor / Mickey And Meteors
Jaroměř
Elektron
The Demand
The Silver Stars
The Hells Angels / The Angels / Andělé
Broumov – Police nad Metují – Náchod
Young Stars
Big-beatová skupina SVVŠ Broumov
The Sextons (Boisterous Boys)
The Losers
(The) Fires
Česká Skalice
Spirits
okres Trutnov – Trutnov
Black Stars
Telstar
The Castelans / Castelans Group / Kasteláni
Hillsboys / The Earls
Trutnov / Červený Kostelec
Ear Tops – The Surrealistic Fool & Co. / Meteors
Dvůr Králové nad Labem
Studio T
okres Semily
Turnov

Tornádo
Oliver / Trsátko
Kytary z Hradce Králové
Varhany z Hradce Králové
STEZ Jaroměř

ÚVOD
Když se v polovině 50. let ve Spojených státech z černého rhythm and blues zrodil bílý rock´n´roll, bojoval o přízeň mocných showbyznysu jen krátce. Do nahrávacích studií, rozhlasového vysílání i prodejen gramodesek vstoupil sice zadními dveřmi, ale o to rázněji – a trh v Americe i v západní části Evropy už vykonal své. U nás měla tato „ideologicky problematická“ muzika cestu k  posluchačům o hodně těžší. Ta cesta měla často podobu nočního vysedávání u rozhlasových přijímačů vyladěných na Radio Luxembourg (nebo na jiné převážně z Německa a Rakouska vysílající stanice), soukromých přehrávek napůl tajně dovážených (a tím vzácnějších) gramodesek, nesmělých pokusů vyloudit z kytary za pár stokorun a z podomácku vyrobené „aparatury“ kýžený zvuk, který pro mnohé symbolizoval víc než jen nový hudební směr. Nejdříve se jednotlivá rock´n´rollová čísla začala objevovat v repertoáru tanečních orchestrů a až po několika letech se narodily první skupiny výhradně orientované na hudbu, které se v Americe dodnes říká rock´n´roll, ve Velké Británii a většině „ostatního světa“ rock. U nás se na řadu let zabydlel zcela specifický název „big-beat“.
Tak jako všude ve světě měla už od svých začátků i tuzemská big-beatová scéna své hvězdy – celostátní, regionální i místní – i stovky kapel, na které se dnes už rozpomenou jen nejbližší přátelé a fanoušci. O těch nejlepších se už lze dočíst v encyklopediích populární a rockové hudby, vydávají se znovu jejich archivní nahrávky, vzpomínky na ně se objevují v časopisech, v rozhlasovém i televizním vysílání. Nemělo by se ale zapomenout ani na ty ostatní. Příběhy několika desítek regionálních nebo lokálních skupin, které působily na území tehdejšího Východočeského kraje, přibližuje alespoň tato publikace.
Je velmi těžké hodnotit hudební výkony po více než třiceti letech. Objektivní měřítka neexistují, archivy o dění na beatové scéně až na malé výjimky vesměs mlčí. Vzpomínky pamětníků tak byly téměř výhradním vodítkem pro výběr skupin i převažujícím pramenem pro sestavení jejich profilů. Mezi ty, které najdete v této knize, se tedy samozřejmě dostaly skupiny, které jednoznačně tvořily ve své době regionální špičku – vítězily na festivalech a přehlídkách, některé dokonce nahrávaly pro Československý rozhlas. Dočtete se ale i o takových, které sice nepřekročily hranice okresu, ale ve vzpomínkách pamětníků zanechaly nesmazatelnou stopu – třeba „jen“ proto, že byly ve městě nebo okrese první (a to zdaleka není málo). Tato knížka ovšem nemůže poskytnout úplný přehled o neprofesionální beatové scéně Východočeského kraje. Některé skupiny upadly v zapomnění, třeba i neprávem, u jiných se nepodařilo získat byť jen minimální množství údajů o jejich činnosti. V ojedinělých případech si bývalí hudebníci dokonce nepřáli, aby jejich beatová minulost byla po takové době zveřejněna, protože oni sami ji už dnes považují za nedůležitou epizodu svého života.
Přesto věřím, že se v této knize podařilo zachytit alespoň část života jedné muzikantské generace – generace průkopníků rockové muziky na území bývalého Východočeského kraje.
Autor
Příspěvek vytvořen 719

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek