Legenda undergroundu „Magor“ Jirous bojuje o život

Převzato z Internetu. Autor/Pramen: Red Dome
Třebíč – Básník a symbol českého ungergroundu Ivan Martin Jirous, známý i pod přezdívkou Magor, leží na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Třebíči. Jeho stav je velmi vážný.
Podle deníku Právo mu praskl žaludeční vřed.
Do zdravotních komplikací se Jirous dostal v pátek krátce po undergroundové velkopáteční bohoslužbě. Ta se konala v mlýně U Skaláka v Meziříčku na Třebíčsku. Právě tam ho potkaly stejné zdravotní potíže zhruba před rokem.
„Věříme, neb Martin má silnou vitalitu, že nejvyšší mocnost při něm stojí a dostane se z toho, jak bývá jeho zvykem. A že nám na festivalu v Trutnově ještě přečte něco ze své lékařské zprávy, jak se už také jednou stalo,“ řekl Právu organizátor festivalu v Trutnově Martin Věchet.
Šestašedesátiletý básník, publicista a výtvarný kritik Jirous je jednou z nejvýraznějších osobností českého undergroundu.
Úzce spolupracoval s kapelou Plastic People of the Universe. Za své vystupování proti totalitnímu režimu byl celkem pětkrát vězněn, přičemž v kriminále strávil dohromady téměř devět let. Literatuře se profesionálně věnovat nemohl, živil se tedy jako noční hlídač či zahradník.
Za celoživotní básnické dílo obdržel literární cenu Jaroslava Seiferta a sbírka Magorovy labutí písně mu vynesla cenu Toma Stopparda.
Příspěvek vytvořen 719

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek