Kapely oslaví velkým koncertem 50 let bigbítu v Česku

b
Praha – Velkým koncertem v pražské O2 areně oslaví 14. října půl století bigbítové hudby v České republice devět kapel neodmyslitelně patřících do historie tuzemské populární hudby. Pavel Sedláček & Cadillac, Olympic, Blue Effect, Matadors, Progres 2, Citron, Jasná Páka, Buty a Tři sestry. Desátým vystupujícím bude současná recesistická skupina Nightwork, čerstvý skokan roku na loňském Českém slavíkovi. ČTK to sdělil Jan Tuna, mluvčí společnosti Bestsport, která O2 arenu provozuje.
„Jde na české poměry o naprosto výjimečnou událost. Několik desítek rockerů vystoupí pod jednou střechou a více než čtyři hodiny budou společně s diváky slavit půl století bigbítu v Česku. Fanoušky čeká několik desítek pecek, které psaly dějiny bigbítu u nás,“ uvedl Tuna. Dodal, že nebudou chybět hity jako Slunečný hrob v podání Vladimíra Mišíka, Želva od Olympiku, Mám jednu ruku dlouhou od Buty nebo Zelená od Tří sester.
Vstupenky v ceně od 590 korun se začnou prodávat na všech terminálech Sazka 7. dubna, o den později je bude možné rezervovat na www.sazkaticket.cz.
Koncert podle Tuny zahájí rokenrolový zpěvák Pavel Sedláček se skupinou Cadillac a s hosty Karlem Kahovcem a Petrem Vondráčkem. V dalším programu se představí nejdéle hrající tuzemská beatová skupina Olympic v čele s Petrem Jandou, Blue Effect neodmyslitelně spojený s kytaristou Radimem Hladíkem, který je spjatý také s Matadors. Ti vystoupí se zpěvákem Viktorem Sodomou.
V O2 areně si zahraje i Vladimír Mišík nebo nejslavnější brněnská bigbítová skupina Progres 2 s lídrem Zdeňkem Klukou, který prošel všemi jejími sestavami. Tvrdší rock pak zastoupí ostravský Citron. Další ostravská kapela Buty nabídne svou směs rocku, folku, country i jazzu s vtipnými texty. Pražský bigbít 80. a 90. let bude reprezentovat Jasná páka a svérazná kapela Tři sestry, jejíž dominantní postavou je Lou Fanánek Hagen.
Bigbít (zpočátku psaný jako big beat) je žánr populární hudby, který vznikl na začátku 60. let v Anglii, především v Liverpoolu a Birminghamu. Pro jeho představitele byl typický kytarový zvuk, harmonické vokály a chytlavé melodie. Termín bigbít byl používán výhradně v bývalém Československu, ve světě se tato hudba označuje jako merseybeat, rokenrol nebo pop rock 60. let.
V tuzemsku zažila beatová hudba v 60. letech obrovský rozmach a popularitu. V letech 1967 a 1968 se konaly dva československé beatové festivaly. Po okupaci Československa v srpnu 1968 byla beatová hudba vytlačena z oficiálních sdělovacích prostředků. Represe vůči nezávislé hudbě se stupňovaly a vyvrcholily v roce 1977 soudním procesem s undergroundovou kapelou Plastic People of The Universe.
Autor: ČTK
Příspěvek vytvořen 719

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek